tombala nedir

Tombala nedir? Tombala Oynarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tombala Nedir?

Tombala kelimesi İtalyan kökenlidir ve Türkçeye “tombolo” kelimesinden geçmiştir. İtalya’da halkın kazançlarının bereketlenmesini sağlamak istemeleri neticesinde ortaya çıkmıştır. Daha sonra tombala Avustralya ve Amerika Minnesota’da et ya da deniz mahsulü dolu tabakların ödül olarak verildiği oyun gecelerinde oynanmaya başlamıştır. Tombala basit ve eğlenceli bir oyun olduğu için yaşlı genç herkes tarafından çok sevilir. Özellikle kolayca hazırlanabiliyor olması şans oyunları arasında öne çıkmasını sağlamıştır. O zaman bu tombala nedir?

#
Casino Siteleri
Üyelik Bonusu
Puan
Siteye Git
1
3365 TL %100
5.0⭐
2
9999 TL %100
4.9⭐
3
5000 TL %100
4.8⭐
4
6000 TL %100
4.7⭐
5
3400 TL %200
4.5⭐
6
1000 TL %100 Nakit
4.3⭐
7
1500 TL %100
4.3⭐

Nasıl Oynanır?

Küçük büyük herkesin severek oynadığı tombala çıkan sayılarla kartlardaki sayıların eşleştirilmesine dayanan eğlenceli bir şans oyunudur. 1’den 90’a kadar sayıların yazılı olduğu taşlarla oynanır. Bu taşlar bez bir torba içerisine konulur ve bir oyuncu bu torbadan rastgele sayılar çekerek yüksek sesle okur. Yaklaşık 25-30 adet kart bulunan tombalada her oyuncuya bir ya da birkaç tane kart verilir. Kartlar üç satırdan oluşur ve her satırda beş sayı vardır. Torbadan rastgele çekilen sayılarla oyuncuların elindeki kartlardaki sayıların birbiriyle eşleşmesi gerekir. Her bir satır çinko anlamına gelir. Oyunun amacı kartlardaki bütün sayıların çıkmasıdır. Oyuncuların elindeki bütün sayıların çıkması halinde “tombala” olur ve ödül belirlenmişse tombala yapana bu ödül verilir. Bazen çinkolara da ödül konulabilir. Bir satırdaki tüm sayıların çıkması sırasıyla birinci çinko, ikinci çinko ve tombalaolarak adlandırılır. Önce hangi satırın tamamlandığı önemli değildir fakat bazen oyunun zorlaşması için sıralı çinko yapılmasına karar verilebilir.

tombala nedir
tombala nedir

torbadan çekilen sayılar oyunun içerisinden çıkan 1’den 90’a kadar sayıların yazılı olduğu kartona konulur. Kim önce tombala yaparsa oyunu o kazanır. Torbadan sayıları çeken oyuncunun torbayı sallaması ve sayıları karıştırması çok önemlidir. Sıralı sayıların çekilmemesi için torba her seferinde sallanır. Son derece eğlenceli bir oyun olan tombala yılbaşı gecelerinin de en sevilen oyunudur. Ailecek oynanabilecek keyifli bir oyun olduğu için yılbaşında da oynanır. Bir oyuncunun elindeki hiçbir sayı çıkmasa bile oyun bitene kadar devam etmesi gerekir. Tombala yapana ödül belirlendiyse ilk tombala yapan ödülü kazanır. Bazen aynı anda tombala yapılmış olabilir. Bu durumda tombala yapan herkese ödül paylaştırılır. Önceden çinkolara da ödül konulduysa ilk çinko yapanlar ödülü kazanır. Çinko yapanlar birinci çinko, ikinci çinko diye yüksek sesle çinkoları dile getirir. Çıkan sayılarla karttakiler karşılaştırılır ve hepsi doğruysa ödül sahibini bulur.

Siteye Kaydol

Tombala nedir ve Yapımı

Evde kolayca tombala oyununu hazırlamanız mümkündür. Öncelikle 1’den 90’a kadar sayıları taş ya da kağıt üzerine tek tek yazarak bir torbanın içerisine atmalısınız. Daha sonra yaklaşık 20-30 adet dikdörtgen şeklinde kart keserek bu kartları üç satıra bölmelisiniz. Her satırda beş sayı olacak şekilde rastgele sayıları kartların üzerine yazmalısınız. Büyük bir kart ya da kağıda da tekrar sıralı 1’den 90’a kadar olan sayıları yazarak torbadan çektiklerinizi üzerine koyabileceğiniz bir şablon hazırlayabilirsiniz. Birkaç kağıt ve torbayla hazırlayabileceğiniz bu eğlenceli oyun zamanla ailecek oynayabileceğiniz keyifli aktivitelerden biri haline gelebilir.

Tombala Yeri Nasıl Bulunur?

Tombala bir çeşit kumar gibi kahvehanelerde, gece eğlencelerinde ya da Ezugi firması altyapısıyla sanal olarak oynanmaya başlayan bir oyun olarak da karşımıza çıkabilir. Burada oynatılan oyunlarda amaç para kazanmaktır. Büyük paraların döndüğü oyun masalarında sistem aynıdır. İlk tombala yapan oyunu kazanır. Bu şekilde oynatılan sanal tombalalarda kartlar parayla satılır ve iki liradan yüz liraya kadar kart satın alınabilir. Her bit çinko için belirli meblağlar belirlenmiştir. Satın aldığınız karta göre kazancınız katlanır. Tombalacı denilen bir kimse makineden çıkan sayıları yüksek sesle okur. Burada oyun çok hızla oynanır ve çıkan sayıları takip etmek neredeyse imkansızdır. Özellikle nezih semtlerde birçok kişinin akşamları bir araya gelerek oynadığı bu kumar tombala çok popülerdir. Ancak bu şekilde oynatılan tombala Türk Ceza Kanunu’na göre kumar suçunu oluşturur. Ayrıca Tombala Helal mi? sorusunu akıllara getirir. Kumar oynanması yer ve imkan sağlama suçundan bu tarz yerlere adli ve idari para cezası kesilir. Burada tombala oynayan kişiler de kumar oynamış sayılır ve suç işlemektedir. Oldukça sıkı takip edilen bu gece tombalaları polisler tarafından izlenir ve baskınlar düzenlenir. O yüzden oyun oynanan yerlerde baskına karşı kapıya gözcüler dikilir. Baskında yakalanan birçok kişi adli ve idari para cezasına hatta hapis cezasına çarptırılabilir.

Siteye Kaydol